Стали власником нерухомого майна до 2013 року? Внесіть відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно

23.02.2024 10:38

Державна реєстрація прав на нерухоме майно відіграє важливу роль у процесі реалізації функцій держави щодо захисту прав власників і гарантує здійснення такого захисту, офіційного визнання і юридичного закріплення прав власників на об’єкти нерухомого майна.

Право власності гарантовано ст. 41 Конституції України, суть якої зводиться до того, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, набутою в порядку, визначеному законом.

Що таке Державний реєстр речових прав на нерухоме майно?

З 1 січня 2013 року в Україні запроваджено єдину державну інформаційну систему з відомостями про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об’єкти/суб’єкти цих прав – Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.

Права видані раніше, наприклад в 80−90 роках (без використання нотаріальних бланків на папері та не зареєстровані у БТІ, без штампів, відміток БТІ або Витягу з БТІ), вважається не зареєстрованим належним чином, унаслідок чого власник матиме перешкоди у вільному користуванні, володінні та розпорядженні майном. І таке майно обов’язково потрібно зареєструвати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – Реєстр).

Внесення даних про право власності до Реєстру - юридична процедура, значущість і вчасність якої люди часто недооцінюють.

Чому важливо зареєструвати своє майно?

• вчинення будь-яких правочинів з нерухомим майном можливе лише за наявності відомостей у цьому Реєстрі;
  • лише зареєстровані права мають юридичну силу перед іншими (третіми) особами, а зареєструвати за собою права на нерухомість може лише особа, якій вона належить;
  • створення додаткових гарантій та зведення до мінімуму можливості  недобросовісних осіб зареєструвати на себе права, які їм не належать;
  • захист майна від шахрайства, адже підробити правовстановлюючі документи в паперовій формі значно легше, ніж в електронній;
  • створення перешкод для проведення незаконних операцій з нерухомістю;
  • унеможливлення потрапляння копій документів до третіх осіб;
  • в разі відсутності документів про право власності, таке право підтверджується на підставі інформації з Державного реєстру, яка отримується шляхом безпосереднього доступу до нього, без вимоги відповідних дублікатів документів;
  • забезпечення захисту і дотримання прав людини внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали від війни;
  • спрощене замовлення адміністративних послуг тощо.

Звертаємо увагу! В умовах повномасштабного вторгнення рф реєстрація нерухомого майна дозволить захистити громадян:

• від незаконного привласнення нерухомості через вимушене залишення своїх домівок на тривалий час;
  • від втрати, пошкодження, знищення або викрадення оригіналів документів, що підтверджують право власності на нерухомість;
  • при вирішенні питання щодо отримання компенсації за пошкоджене або знищене майно.

Що робити власникам нерухомості, чиї відомості не були внесені до реєстру після 01.01.2013 року?

Необхідно:

перевірити свої документи на нерухоме майно;

здійснити державну реєстрацію, скориставшись послугою  через ЦНАП Слобожанської селищної ради за адресою: смт Слобожанське,v

вул. Будівельників, 18 або на порталі «Дія» (Єдиний державний вебпортал електронних послуг).

Шановні жителі Слобожанської громади!

Реєстрація нерухомості є підтвердженням, що саме ви – законний власник нерухомого майна. Тож внесення відомостей до електронного Реєстру допоможе максимально убезпечити ваші дані, надійно захистити ваше майно від підроблення документів та його привласнення, безперешкодно отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджене майно тощо.

Закликаємо вас бути свідомими та відповідально ставитись до своїх прав та обов'язків.