Дніпропетровська область

12.10.2021 13:21

Схилімо голови перед подвигом героїв

З нагоди трагічних подій війни, що відбувались на території Слобожанської громади в полях біля села Степове в жовтні 1941 року та державного свята – Дня захисників і захисниць України, до пам’ятника воїнові-захиснику небайдужі степнянці поклали квіти та висадили на місці братських могил, де за різними даними покоїться від 400 до 800 чоловік, цибулинки червоних тюльпанів.

Працівники Місцевої пожежної команди викосили траву на дорозі до поховання та навколо могил.

Місце останнього бою 273 стрілкової дивізії в часи Другої світової війни – в полях біля села Степове нині Слобожанської територіальної громади. В нерівному бою за рідну землю полягли сотні солдатів та їх командири, їхня кількість досі достеменно невідома.

Очевидці й учасники тих подій переповідали, як разом із односельцями зносили тіла загиблих воїнів до силосної ями та скотомогильника, які стали останнім прихистком для понівечених розстріляних тіл воїнів. Після війни місце поховання стало братською могилою.

У 1955 році на цьому святому місці був збудований пам’ятник із зображенням воїна-захисника з вінком, що схилив голову перед світлою пам’яттю своїх побратимів.

З роками пам’ятник зазнав руйнації, матеріал, з якого він створений, був недовговічний.

У 2020 році історична пам’ятка «Група могил радянських воїнів (охоронний № 278)» передана з балансу Дніпровської районної ради до Слобожанської селищної територіальної громади. Та відразу без зволікань розпочались охоронні роботи щодо гідного увічнення пам’яті воїнів, які загинули в роки Другої світової війни.

На місці смертельного бою встановлений пам’ятник із зображенням воїна зі зброєю в руках, проведені роботи з благоустрою території. Всі заходи проводяться відповідно до закону України «Про охорону культурної спадщини». За інформацією обласного центру з охорони історико-культурних цінностей, братська могила в 6-ти км від села Степового – єдине масове поховання 1941 року на території Дніпровського району, яке збереглося від початку війни.

Трагічна біографія 273 стрілецької дивізії, сформованої в Дніпродзержинську, налічує всього 50 днів. 14 листопада 1941 року був виданий наказ про її розформування. Дуже шкода, що солдати й офіцери, які тільки-но вступили в бої за оборону рідного краю, загинули в нерівному бою з фашистською навалою.

Жителі Слобожанської громади завжди будуть пам’ятати про героїчний подвиг воїнів-захисників.